Jak se vyvíjí umělá inteligence


O tom, že technologie mění naše životy, není nejmenších pochyb. V posledních letech k tomu však dochází rychleji, než kdy dříve. Zdaleka nejlepším příkladem je zde umělá inteligence, která prodělává v posledních letech velmi rychlý vývoj. Jen málokdo si však plně uvědomuje, co to pro nás vlastně znamená, ať už jsme její příznivci či nikoliv.

 

síť umělé inteligence

 

V první řadě je potřeba vyvrátit názor, že tento systém se může držet pouze svého programu, a tudíž nemůže být nebezpečný, pokud se nedostane do špatných rukou. To byl případ těch nejranějších modelů, ty dnešní však mají mimo jiné také schopnost se učit, a tedy měnit své programování.

 

Dnes k tomuto učení slouží především internet, ze kterého sbírá znalosti. Je však otázkou, zda je toto skutečně tím nejlepším řešením.  Stačí se jen podívat na některé příspěvky na sociálních sítích či v komentářích pod některými zprávami. Zde se můžeme ptát, co se zde vlastně umělá inteligence naučí, a zda je to opravdu to, co chceme.

 

To platí zvláště proto, že jí dáváme čím dál větší pravomoci. Již nyní se mluví o tom, že bude zastávat některé práce, které doposud dělali lidé. Prozatím se mluví o call centrech, případně diskusích se zákazníky na webových stránkách firem, kde jim bude moci poradit ten nejlepší produkt.

 

učení umělé inteligence

 

Jistě, znamenalo by to, že lidé, kteří tato zaměstnání doposud vykonávali, přijdou o práci. Ovšem to je něco, co je součástí v podstatě každé technologické revoluce. Stačí si jen vzpomenout, kolik lidí připravil o práci například parní stroj. Zda je to dobře či nikoliv, je pak otázkou.

 

Není také od věci zmínit nebezpečí, která nám díky umělé inteligenci hrozí, zvláště pokud se učí právě z internetu. Velmi snadno se totiž může zvrtnout v něco velmi ošklivého, a je tedy nutné, aby byla přijata opatření, která by tomu zabránila. Bohužel se zatím zdá, že v současnosti na této frontě v honbě za pokrokem poněkud pokulháváme.

About the Author

You may also like these