Proč vlastně kontrolovat vzduchotechniku


Kdybyste někomu, kdo bydlí v panelovém domě a využívá digestoř, položili otázku, zda si uvědomuje, v jakém stavu je potrubí vzduchotechniky, možná by zakroutil hlavou a podivil se nad tím, proč se na to vůbec ptáme. Co je na tom, vždyť je to jen hromada plechu, a pokud si odmyslíme ventilátory z digestoře, anebo odsávání par z koupelny, není nic, co by se na vzduchotechnice mohlo pokazit. Toto však bývá zásadní problém, který může vést v panelových domech až ke katastrofě. Co je na tom tak katastrofálního, že vás tu nyní strašíme něčím, o čem se možná domníváte, že je jen nafouknutá bublina?

bytový dům

Mastnota a prach – vražedná kombinace. Víte, co dokáže mastný prach, když se zahřeje a vzplane? Je to něco jako granát. Je-li vrstva silnější, a někdy stačí pouhý milimetr, dokáže explodovat a z potrubí vzduchotechniky se stane hořící výheň. Ta postupně může zasáhnout všechny byty navěšené na stoupačce, oheň se rozšíří do bytů skrze odsavače par, zapálí záclony, závěsy, rolety, kuchyňskou linku a stačí pár hodin, kdy nejste zrovna doma, a váš byt se promění v sutiny.

městský panelák

Nepodceňujte maličkosti, které zdánlivě vypadají malicherně. Na maličkostech je založen známý problém, kdy padesát drobností dokázalo zlikvidovat obra. Jestliže se na vás hrne řada drobných nepříjemností, může vám to zahltit nervovou soustavu a vy se z toho zhroutíte. K těm maličkostem, které byste neměli podceňovat, patří revize elektroinstalace a plynových spotřebičů, revize komínových těles a topení a také čištění rozvodů vzduchotechniky spojené s pravidelnou kontrolou.

Bohužel je mnoho bytů a bytových domů, kde se o tomto problému vůbec neví, nebo se hází za hlavu, ale že to mívá tragické následky, o tom vás snadno přesvědčí statistiky hasičského sboru, který v podobných situacích zasahuje. A že to nebývá hezký pohled, vám jistě nemusíme říkat.

About the Author

You may also like these