Proč si nedopřát Chorvatsko celoročně


Kdybychom se vás zeptali, kam byste si přáli jet v létě na dovolenou, abyste pobývali na mořském pobřeží, bylo by velmi pravděpodobné, že by se Chorvatsko umístilo na předních pozicích. Kouzlu Jadranu propadá každý rok mnoho návštěvníků z naší země a ti se pochopitelně soustředí na vhodné termíny, aby bylo moře dostatečně prohřáté, a aby vás tu zastihlo Slunce nad hlavou i příjemné letní teploty.

pobřeží Jadranu

Jakmile léto odezní a začnou podzimní plískanice, vracíme se zas k obvyklému scénáři každodenního života a prožíváme jej v našich končinách, smířeni s dlouhým obdobím chladného podzimu a ledové zimy. Teprve zas na jaře se probouzíme ze zimní letargie, a pokud si alespoň na týden neoživíme zimní pobyt v horách v lyžařském terénu, je to tu docela nuda – stromy bez listí, šedá krajina a hlavně nepříjemný chlad, kdy se stále musíme oblékat do teplých ponožek a rukavic.

dívka v Chorvatsku

Nechcete to změnit? Máte-li možnost zakoupit v Chorvatsku apartmán, nabízí se tu pobývat nejen přes podzimní prázdniny v Chorvatsku, ale i celoročně a přestat se orientovat na ledové království mírného pásma středu Evropy. V Chorvatsku jsou zimy velmi mírné, málokdy mrazivé, a přímořské ovzduší vám prospěje mnohem víc, než městský smog, jehož převahu tvoří zejména lokální topeniště a městské kotelny.

Výhodou této subtropické oblasti je i mírnější a hlavně rychlejší přechod ze zimy do léta. Zatímco u nás trvá řadu týdnů, než si můžeme dovolit oblékat tříčtvrteční kalhoty a chodit venku naboso, u Jadranu si teplo užijete mnohem déle a v intenzivnějším rozsahu. Nebude to sice v dubnu na koupání v moři, ale na příjemné jarní procházky v lehkém oblečení už to bude určitě, v dubnu je tu průměrná denní teplota kolem šestnácti stupňů Celsia, zatímco u nás pouhých osm stupňů.

A nezapomeňte, že teplé zimy ve středomořské oblasti také znamenají významnou úsporu financí za vytápění.

About the Author

You may also like these