Bylinné čaje


Tyto nápoje by se správně neměly nazývat čaj. Čaj je prostě čaj a z jeho lístků, tedy přesněji, z jeho usušených a nadrcených lístků připravíme spařováním a louhováním čaj. Z jiných rostlin dělám odvar a pijeme výluh, když už. Jenže to kouzelné slovo čaj se používá běžně i přitom, když se jedná o jiné byliny. Nebudeme to měnit, necháme to tak, je to zažité a nemá smysl proti tomu bojovat. Půjdeme se raději podívat na to, co to znamená yerba mate čaj.

Kluci s tím potíže mít nebudou, tedy kluci, dnes již starší a staří pánové, ale kdysi kluci. Ti snad všichni četli knihy pana Karla Maye a ten v některých zmiňuje kdo je to yerbattero. Je to sběrač čaje. Pan May popisuje jejich nebezpečnou práci, kdy byli právě tito seňores v neustálém nebezpečí života. Z jedné strany zde byla divoká svěř a ze strany druhé indiáni. Ne takoví s luky a šípy, ale s foukačkami.

šálek čaje

Dnes je situace samozřejmě jiná, rostlina zvaná Yerba se pěstuje zcela běžně a sběrači lístků už v žádném nebezpečí nejsou. Abychom nemátli čtenáře, musíme upřesnit, že Yerba je vlastně Cesmína paraguayská Ilex paraguariensis. To je náš, český název rostliny, ze které si můžete doma a v bezpečí čaj připravit.

džbánek čaje

Jak má jeho pití účinky? Inu, jako většina rostlin, bylin či keřů, je tento prospěšný lidskému zdraví. Tak například je velmi dobrým zdrojem kofeinu a nějakých bioaktivních sloučenin. Z nich lze vyjmenovat například quercetin, nebo také kyselina ursolová. Odvar působí příznivě proti únavě a v kombinaci s Guaranou, ovlivňuje hladinu signálních molekul. Co tím chceme říci? Že tím vlastně podporuje některé funkce mozku a tím vlastně pomáhá udržet soustředění, například k učení nebo jiné činnosti.

A zajímavost nakonec. V zemi původu se tento nápoj pije pomocí brčka z bambusu, kterému tam říkají bombila. A pije se to z vydlabaných nádob zvaných kalebasy.

About the Author

You may also like these